Аня по-змовницьки поманила його пальцем. Вони разом схилилися до монітора, до яскравого вікна, за яким розгорталося невидиме для ока життя лялькового будинку. Арсенові здавалося, що він відчуває щокою тепло Аніного лиця.
— Енергія йде у двох напрямках, — сказала Аня. — Я впливаю на них, вони на мене, і я стаю однією з них. Сама починаю цим жити… Ось, до речі, одна з останніх гарячих тем: хлопчик, що роздає на вулицях гроші. Легенда чи реальність?
— Що? — Арсен швидко пригладив волосся так, щоб воно закрило вуха.
— Фальшивомонетник? — мружачись, продовжувала Аня. — Гакер? Ошалілий синок олігарха? Я цю темку приглушила про всяк випадок, тим більше, що в мене за розкладом були пологи зебри в зоопарку.
— Що?!
Аня засміялася:
— Думаєш, ти один такий добрий, тобі одному спадало на думку бути Робін Гудом?
— Я всього разів два, — він ніби виправдовувався. — Старчихам. І… ще одній дівчині, вона…
Арсен затнувся. Тиждень тому він тицьнув кілька купюр дівчинці років шістнадцяти, дуже блідій, що стояла перед вітриною якогось бутика. Видно було по її пальтечку, пошитому, мабуть, ще у вісімдесятих, по дерматинових кросівках та шапочці з секонд-генду, що вона ніколи в житті не купувала в таких магазинах не те що одягу — навіть шпильок. Арсен постояв, виймаючи з кишені купюри одну за одною, і, коли зібрався товстенький жмут — підійшов до дівчинки і вклав їй гроші в холодну руку.
Потім увімкнув «Невидимість».
Потім, хвилин через п’ятнадцять, побачив дівчинку в супермаркеті. Вона на всі гроші купила памперсів — для дітей і для дорослих.
— Буває, — сказала Аня, спостерігаючи за ним. — Як ти думаєш, багато ще таких, як ми, в окрузі?
— Таких добрих і щедрих? — проскрипів Арсен, сам здивувавшись, як мерзенно звучить його голос.
— Ну, ти розумієш, про що я. Ти нікого більше не зустрічав з Максимових працівників?
— А в нього багато працівників?
— От і мені цікаво, — Аня потяглася, мов кішка, і провела долонями по потилиці.
— Ти схожа на каштанчик, — ні сіло ні впало сказав Арсен.
Аня роззявила рота. Здається, Арсенові нарешті таки вдалося її здивувати.
— На каштанчик, — повторив він з незрозумілим смутком. — Коли вони в голчастій шкірці.
— Ти прикольний, — визнала вона. — Не жадібний. Узагалі… якби ти був старший — був би кльовий друг.
— Молодість — штука минуща, — сказав Арсен.
— Моя — теж, — відрізала Аня. — І взагалі, ти для мене занадто гарний. Я жорстока, похмура, жадібна…
— Справді?
Аня помовчала.
— Мені гроші просто голову знесли на початку, — зізналася вона нарешті. — Прикинь, я цілий день сиділа й витягала з кишені по сто доларів. Цілий день. Потім пішла й купила квартиру. Таку… таку квартиру, Арсене, з двома рівнями, з трьома балконами… Ти до мене в гості приходь.
— А ти запроси.
— І запрошу, — вона всміхнулася. — Там тільки не прибирає ніхто. Пилюка… Я з чотирнадцяти років по чужих хатах. Пішла з дому.
— Чого?
Аня пошкодувала про сказане — Арсен бачив.
— Не хочеш — не кажи, — постарався сказати без образи.
— Скажу, — вона зіщулилась. — У мене був брат… твій ровесник. Чи трохи молодший. Андрій. От батьки десь пішли, мене залишили за ним дивитися. Мені було десять, йому п’ять. І я як сіла за батьків комп гратися в «Квейк»… Андрій нащось поліз на балкон, табуретку підставив — і беркиць через поруччя. Десятий поверх.
Вона відвернулася.
— Аню, — промимрив Арсен.
— Рано або пізно, — сказала Аня погрозливо, звертаючись незрозуміло до кого, — люди придумають собі сейви. Я готова вся піти в цифру, назавжди, тільки б зберігатися — і потім завантажувати збереження. Хтось умер — а ти перезавантажився — і він знов живий… Ну все, йди, працюй. У мене тут теж… блоґери заждалися.
Мама сиділа на кухні, розклавши на столі ноутбук. Арсен зупинився в неї за плечем.
Повідомлення. Коментарі. Коментарі. На сторінці пістрявіли юзерпіки — картинки з людськими обличчями й мордами тварин, мультяшними персонажами, карикатурними мармизами та дитячими карлючками. Люди, що ховалися за картинками, — невидимі, віртуальні, справжні й вигадані, — самостверджувалися, шукали союзників, жалілися, обмовляли, виконували комерційні та політичні замовлення, докладно розповідали про прожитий день, хвалилися дітьми, викривали й проклинали, сп’яну мололи нісенітниці…
Мама зараз жила справжнім життям — щось вирішувала, домагалася правди, була сама собою, щирою, сильною. Наче футболіст на фінальному матчі. Наче артист у геніальній виставі.
— Мамо!
— Стривай, я зараз закінчу… Не заважай! Тут один недоумок розгорнув дурний флешмоб, через нього хорошу людину засуспендили…
— Мамо!
— Ну ти можеш зачекати?!
Арсен одійшов. Витрусив мишку з футляра на поясі. Заплющив очі. Ох, скільки іконок, скільки різноманітних можливостей, маленьких непомітних утиліт…
«Влада слова — ON».
— Мамо, — сказав він, знову заходячи в кухню. — Я думаю, тобі треба видалити свій журнал, і більше ніколи не ходити в мережу.
Вона обернулась. Подивилася спершу здивовано — наче щойно помітила сина. Потім уважніше. Потім усміхнулась. Потім зненацька пополотніла так різко, що він злякався.
— Мамо?
Вона повільно обернулася до екрана. Згорнула вікно. Розгорнула знову. Полізла в якісь настройки; на клавіатуру раптом полилися сльози.
— Мамо?!
Вона видаляла журнал. Різко змінившись, зморщившись, постарівши, обливаючись слізьми, впускаючи підфарбовані тушшю краплі на руки, на клавіатуру, на стіл…