Цифровий, або Brevis est - Страница 48


К оглавлению

48

Екран згас. У холі стало тихо. Соснове гілля тихенько дряпало шибки, співав нічний птах, здалеку — з табору — долинали крики.

— Ну, і хто переміг? — сварливо запитав Толік.

* * *

Водомет, що його Арсен бачив коло в’їзду в табір, до танцмайданчика підігнали заздалегідь. У табірному медпункті чергували лікарі, напередодні привезені з міста, і кілька машин «швидкої» ніби випадково стояли біля адміністративного будиночка.

— Лікарі в них непогані, — сказав Толік уранці, за сніданком. — Особливо спеціалісти по розбитих пиках.

І виразно подивився на Арсена.

— Веселе кіно, — сказала Аня. — Цікаво, продовження буде?

Ішов дощ, і дітись було ніде. Вони втрьох сиділи в холі. Толік курив. Аня гралась — на колінах у неї лежав увімкнений ноутбук, і вона ганяла якусь стратегічку.

— Що це? — Толік глянув на екран через її плече.

— Транспорт. Дороги будувати. Господарство розводити.

— Нам тепер тільки й лишається, що господарство розводити, — буркнув Толік. — Скандал, мабуть, роздують.

— Не буде ніякого скандалу, — Аня сіла зручніше, оптична мишка в її руці горіла яскраво-рубіновим вогником. — Звичайна справа. Підліткова бійка на дискотеці… Зараза.

Вона раптом уся зібралася, спохмурніла, дивлячись на екран ноутбука.

— Що там?

— Літак розбився, — Аня з силою провела руками по короткому волоссі. — Доведеться за цілий місяць перегравати.

— На фіга? — здивувався Толік. — Збитки?

— Я завжди переграю, коли розбивається літак, — Аня зосереджено дивилась на екран. — Я не допущу… щоб у світі, де від мене все залежить, розбивалися літаки.

Дощ постукував по бляшаних козирках. Арсен відчув, як у нього мороз пробирає по спині.

— Твоя правда, — сказав він, не подумавши. — Я, коли розводив віртуальних собак…

Він осікся. Він не збирався ділитися спогадами. Зате раптом зацікавився Толік:

— Собак?

— Віртуальних, — неохоче повторив Арсен. — Їх у мережі народжують, виховують, годують, граються з ними, розмовляють… Вони розрізняють своє ім’я, до ста слів команди, а деякі…

Він змусив себе замовкнути.

— Деякі взагалі все розуміють, тільки не говорять, — пробурмотіла Аня. — Так?

— Не смійся, — зненацька серйозно сказав Толік. — У мене був пес — у реалі — то він усе розумів. Він був розумніший за мене. Прямо академік…

Толік одвернувся.

— Був? — тихо повторила Аня.

— Був, — Толік зітхнув. — Його збила одна погань на машині. У дворі. П’яне було, падло. Я його… одно слово, він потім у лікарні від отриманих травм… той. Мене посадили надовго. Досі сидів би, але тут амністія, гарна поведінка, те, се… — Він знову затнувся. — А ви помітили, що вони стають схожі на нас?

— Собаки?

— Собаки теж. Віртуали, — Толік подивився на свої важкі долоні. — Наші віртуали… Уся твоя пацанва, Анько, робить отак, — він провів руками по волоссю, копіюючи звичний Анін жест. — У реалі, а не в грі. Ти помітила?

— Ні, — холодно відгукнулася Аня. — По-моєму, ти вигадуєш.

* * *

Опівдні дощ перестав, і визирнуло сонце, мов на замовлення. Змії, Черепахи і Ящери мовчки зібралися на лінійці. Вигляд у багатьох був добряче пом’ятий, Арсен нарахував шість загіпсованих рук, один хлопець-змія з’явився на милицях, і над ним постійно підсміювалися свої ж: чужі не відкривали рота. Взагалі, три групи підлітків у кольорових кепках поводилися так, начебто інших загонів і ворожих кольорів не існує в природі.

Посередині лінійки виднілися калюжі, у них відбивалося небо. Максим, зі скорботним обличчям, піднявся на трибуну з мікрофоном.

— Дуже шкода, — почав він похоронним голосом, — боюся, що через огидну поведінку деяких ваших товаришів гру доведеться достроково припинити. Ми так і не дізнаємося, хто переміг, і, зрозуміло, не буде ніяких призів…

— От паразит, — сказала Аня. — Вони ж, хом’ячки, ще й винні!

— Ти глянь, — Толік торкнув її за плече. — Зараз вони почнуть його уламувати.

По шеренгах на лінійці прокотилося виття. Протестуючі голоси змішалися з жалібними:

— Ми більше не будемо!

— Вони перші!

— Вигнати черв’яків, і грати далі!

— Так нечесно!

Арсен вибрався з крісла й пішов до дверей.

— Не дивитимешся? — Аня обернулася.

— На фіга? Я все наперед знаю…

Він вийшов на ґанок котеджу. Усе було мокре: асфальт і трава, сосни й берези, кожна краплинка сяяла під сонцем.

Арсен вийняв з кишені телефон. Повагався, розблокував, знов заблокував. Дзвонити перехотілося: мама почує його голос і почне випитувати, що ж сталося. А він не готовий розповідати. Краще потім.

По мармурових сходах він піднявся на другий поверх, одімкнув двері свого номера; тут було непогано. Прямо за вікном стрибала білка, соснові лапи смикалися під її крихітною вагою. Спасибі за гостину, як то кажуть.

Він порахував готівку. На електричку вистачить.

Похапцем закинув у рюкзак речі — плавки, спортивний костюм, білизну, капці. Трохи не забув зубну щітку у ванній кімнаті. А не хотілось би: не треба тут нічого після себе лишати.

Він спустився в хол з рюкзаком саме в ту мить, коли Максим, дуже веселий, гепнувся в крісло перед екраном:

— Бачили? Кілька днів будуть як шовкові. Зате в грі тепер стануть зібраніші, зліші, такий ельфійський спецзагін… Арсене? Ти чого це?

— У мене офіційне повідомлення, — Арсен був готовий до цієї розмови, але в останню секунду йому перехопило дихання. — Я розриваю контракт. Пунктом дев’ять-шість передбачено розірвання договору в односторонньому порядку, без попереднього повідомлення. Я їду додому.

48